- Животът и творчеството на твореца са описани в Большая русская энциклопедия
- За честването на годишнината в България пристигна от Турция проф. Филиз Али, дъщеря на загиналия твърде млад писател
Веса ГАВАЗОВА
Роден в Егридере, на 25 февруари 1907 г. Така пише в том 23 на “Большая русская энциклопедия”, която представя световноизвестния писател Сабахатин Али, стана ясно от представянето на Селяхидин Карабашев за твореца-хуманист на юбилейно тържество в Ардино. Фактът, че родният град е оставил трайни следи в неговото съзнание, доказват ученици от ОПГ “Христо Смирненски”, които откриват и превеждат редовете на твореца, посветени на плачущите върби в центъра на града.
Студент в Потсдам в университета, в който са посещавали Чърчил и Рузвелт, Сабахатин Али защитава честта и достойнството на турските интелектуалци. Връщането му в Турция се свързва с най-активния творчески период в живота му. Съчетавайки писателското с журналистическото перо, написва над 30 романа и разкази - шедьоври, които го нареждат сред имената на най-големите писатели хуманисти и демократи на Балканите. Преведени са на над 30 езика.
Паузата в българските издателства по отношение на световния писател трябва да се запълни, защото такива дълбоко хуманни писатели като Сабахатин Али могат да ни изведат от духовната криза, в която човеците са изпаднали, изрази мнение Николай Петев, председател на СБП. Той пое ангажимента още през тази година да се преиздадат най-известните му творби.
Турските власти заточват твореца не къде да е, а в Синоп, родното място на Диоген, който е търсил човека с фенер в ръка, съобщи Селяхидин Карабашев. Писателят “заслужил” участта и трагичната развръзка на младия си живот точно заради непрекъснатите си литературни търсения на истинския човек - смачкан, изтерзан, но съхранил ценностите си, сподели Ахмед Атасьой, автор на “Антология на съвременната българска поезия”, специално дошъл на тържеството от Истанбул.
Писателят Сабахатин Али е убит едва навършил 41 години. Луи Арагон пише във френската преса: “Убиха турския Горки”. Обяснявам си това сравнение с факта, че баща ми хранеше безграничен пиетет към обикновените и неоправданите хора, а това не се е харесвало на доста хора от елита през 40-те години на миналия век, споделя проф. Филиз Али, дъщеря на писателя. Открих Ардино по интернет връзка с г-н Селяхидин Карабашев, който ми съобщи за намеренията на общината да се отбележи един век от рождението на моя баща. Докато съм тук, непрекъснато плача, макар че минавам за силна жена. От мъка, че не знам къде е истинският му гроб, и от щастие, че открих рожденото му място. И от откритието, че в едно такова малко градче, сто години след рождението си, баща ми продължава да има толкова много почитатели. Присъствала съм на стотици тържества, свързани с неговата личност и творчество, но никъде не съм го чувствала толкова осезателно до себе си, изповяда известната музиколожка и авторка на редица изследвания за великия си баща.
В местността, където е убит баща й, Филиз Али е открила огромен къс самородна скала, върху която е издялала куплет от негово стихотворение. В Ардино видях къде е служил дядо ми, видях махала “Делимехмеделер”, където се е родил баща ми, почувствах се у дома си, сред много близки хора. Едва сега разбрах откъде е черпило заряд голямото му сърце…, разплаква се за пореден път тя, заслушана в песните по текст на писателя, който прозвучават в залата.
Дъщерята на Сабахатин Али си тръгна от Ардино с картина на художниците Христо и Ангел Банкови, подарена й от кмета Айдън Серкан. На нея е старият конак, където навремето е служил дядо й, сега преустроена в Исторически музей. Тръгна си и с едно топло родопско одеяло, под което да къта любовта и признателността на съгражданите на баща й.
Заедно с Николай Петев в Ардино бяха Иван Есенски, Халид Даалъ, Мюмюн Тахир, Наджи Ферхадов, Воймир Асенов. А проф. Ибрахим Татарлъ, един от тримата големи изследователи на творчеството на писателя Сабахатин Али, изпрати електронното си поздравление до присъстващите в юбилея.
Под лъчите на ардинското пролетно слънце корени в парка пуска борчето, засадено от дъщерята на писателя Филиз Али.
Няма коментари:
Публикуване на коментар